Nincs Isten.
Olvasd el a Bibliában.
Az egész mondatot!
Nincs Isten - mondja el Richard Dawkins is, híres könyvében, az Isteni téveszmében. Most kezdtem el olvasni és elakadtam a bevezetőnél, amikor is a szerző egy jól sikerült hirdetésről ír. A kreatív hirdetés így néz ki; milyen lenne a világ vallás nélkül? A mondat mögött a World Trade Center Ikertornyai állnak(!).
Elgondolkodtató. Manipulatív. Milyen lenne vallás és Isten nélkül a világunk?
Ezzel kapcsolatban a következők jutottak eszembe.
HA lenne világunk vallás nélkül, akkor szerintem nem sok lenne belőle. Se egyiptomi Halottak Könyve, se Ómagyar Mária siralom, se Max Weber A Protestáns etika és a kapitalizmus szelleme, sem Michelangelo szobrai, se Bach zeneművei. Kicsit hiányolnék épületeket, mint pl. a Mátyás templomot, vagy a Notre Dame-ot, esetleg néhány zikkuratot. Hiányozna Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag isJ pl. meg a keresztyén heavy metal cd-im. De félre a könnyelmű megjegyzésekkel.
Békésebb lenne a világ Isten és vallás nélkül? Nem lehet szó nélkül elmenni amellett, amit Ákos is így fogalmaz meg: „nem akarom tudni, miben hisz, aki a hitért öl”, ahogy szintén nem lehet elmenni amellett sem, hogy sokan a tudományra és a középkorra hivatkozva akarnak újra egyház/vallás-mentesíteni. Érdekes jelenség, hogy akik az vallástalanítani akarnak, alternatívaként egy másikat kínálnak; az ateizmust. (Ami ugyanúgy dogmatikus, egyéni elkötelezettséget kíván szerintem, mint bármelyik vallás. Akkor most hogy is van ez?)
De hol a határ egészséges vallásosság és fanatizmus között? A vallásban, vagy a vallás gyakorlójában? Na?
Valóban létezne a világ vallás nélkül? Elméletileg. Amíg emberek akadnak rajta, mindig is lesz vallás, ha másra nem is gondolunk, csak arra, hogy minden valamirevaló vezér-egyéniségnek meg kell küzdenie a megdicsőülés(olykor olyannyira vágyott) kísértésével…
Értem(legalábbis azt hiszem) én ezeket a magasröptű kirohanásokat Mr. Dawkins. De mégsem tudom elfogadni. Érvek és érzelmek szintjén sem. Túl könnyű ez így, túlzó leegyszerűsítés számomra. Jut eszembe, Umberto Eco: Miben hisz, aki nem hisz? című könyve tanulságosan árnyalja ezt a témát.
Ez viszont nekem tetszik: „Jobb ország lenne ez a miénk, ha az emberek legalább kettőt megtartanának a tízparancsolatból. Bármelyik kettőt.” mondta egyszer Michael Sovern.
Részemről ennyi. Mit gondoltok?
kép:blogol.hu